کد مطلب : 578   گروه : گوناگون   تاریخ انتشار : ۱۳۹۴/۰۶/۲۸   بازدید ها : 604

بر اساس بررسی های به عمل آمده ، اهواز و سنندج ، اولین و سومین شهر آلوده دنیا از نظر هوا هستند.

عصر ایران: بر اساس گزارش جدید سازمان بهداشت جهانی از وضعیت آلودگی شهرهای جهان شهرهای ایران ، هند و پاكستان در میان آلوده ترین شهرهای جهان و شهرهای ایالات متحده و كانادا جزء پاك ترین شهرهای جهان از نظر وضعیت آلودگی هوا قرار گرفتند.

 سازمان بهداشت جهانی در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت شهرهای جهان از نظر آلودگی هوا پرداخته است .

در این گزارش كلان شهرهای ایران جزء آلوده ترین شهرهای جهان و شهر اهواز از نظر وجود ذرات معلق در هوا كه كوچك تر از 10 میكرومتر هستند ، آلوده ترین شهر جهان شناخته شده است .

در این گزارش با اشاره به اینكه آلودگی هوا مسئول مرگ و میر سالانه 1 میلیون و 340 هزار نفر انسان در كره زمین است تاكید شده كه سرمایه گذاری دولت ها در كاهش آلودگی هوا یك سرمایه گذاری زودبازده است كه تاثیرات آن به صورت كاهش مرگ و میر ها و بیماری های ناشی از آلودگی هوا و در نتیجه كاهش هزینه های درمان و دیگر هزینه ها ، به سرعت در جوامع درگیر با این پدیده قابل مشاهده خواهد بود.

در این گزارش كه بر مبنای اطلاعات آماری دولت ها بر اساس وضعیت وجود گرد و غبار و ذرات معلق كمتر از 10 میكرو متر در آسمان شهرهای بیش از 1100 شهر جهان تهیه شده ، شهر اهواز با میانگین وجود 372 میكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 میكرومتر در هر متر مكعب از هوا در صدر آلوده ترین شهرهای جهان قرار گرفته است.

در گزارش سازمان بهداشت جهانی دلیل اصلی آلودگی هوا در اهواز 1 میلیون و سیصد هزار نفری ، استانداردهای پایین خودروها و سوخت های مورد مصرف در آنها ، و آلودگی ناشی از كارخانجات صنعتی عنوان شده است.

شهر اولان باتور ( پایتخت مغولستان ) پس از اهواز دومین شهر آلوده جهان معرفی شده است . اولان باتور با دارا بودن 279 میكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 میكرومتر در هر متر مكعب از هوا در مكان دوم قرار دارد.

 سنندج دیگر شهر آلوده جهان است كه با دارا بودن 254 میكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 میكرو متر در هر متر مكعب از هوا در مكان سومین شهر آلوده جهان قرار گرفته است.

در گزارش سازمان بهداشت جهانی دلیل اصلی آلودگی هوا در شهرهای ایران ، هند پاكستان و برخی دیگر از كشورهای در حال توسعه رشد صنعتی شدن ، كیفیت نامرغوب سوخت و خودروها و نیز آلودگی ناشی از نیروگاه های تولید برق عنوان شده است.

 دو شهر كوچك از كانادا و آمریكا به ترتیب با دارا بودن 3 و 6 میكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 میكرو متر در یك متر مكعب از هوا جزء پاك ترین شهرهای جهان شناخته شده اند.

همچنین در این گزارش واشنگتن با دارا بودن 18 میكرو گرم ، توكیو با 23 و پاریس با 38 میكرو گرم ذرات معلق كمتر از 10 میكرو متر در هر متر مكعب از هوا جزء شهرهای نسبتا پاكیزه جهان طبقه بندی شده اند.

  برچسب ها
  آخرین اخبار
  نظرات
نام :
ایمیل :
نظر :
کد امنیتی :

  آخرین اخبار