کد مطلب : 51   گروه : فرهنگی   تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۶/۲۰   بازدید ها : 619

به نظر میرسد طی روزهای گذشته بخاطر دامن زدن به یک سری حواشی مطالبی عنوان گردیده که سعی در کمرنگ کردن ماهیت خبری رسانه های مستقل و محلی خبری در استان دارد که این موضوع هرچند هدفمند صورت پذیرفته اما قطعاً به نفع استان و وضعیت خبر و اطلاع راسانی در آن نبوده و نیست.

خبرگزاری صومعه سرا (SCNA): به نظر میرسد طی روزهای گذشته بخاطر دامن زدن به یک سری حواشی مطالبی عنوان گردیده که سعی در کمرنگ کردن ماهیت خبری رسانه های مستقل و محلی خبری در استان دارد که این موضوع هرچند هدفمند صورت پذیرفته اما قطعاً به نفع استان و وضعیت خبر و اطلاع راسانی در آن نبوده و نیست.

اما در مورد تفکیک سایتهای خبری محلی و رسمی و آنچه تحت عنوان داری مجوز در حاشیه این خبرها طی این روزها به آن پرداخته شد، حقیقت اینست که سایتهای خبری و خبرگزاری های رسمی به دلایل متعددی که مهمترین آن دلایل مالی میباشند تعدادشان از انگشتان یک دست هم کمترند و صرفاً پایگاههایی که از محل منابع دولتی تامین مالی میشوند قابلیت ادامه فعایت به صورت یک سایت خبری ملی را دارند.

اما در این میان نیز هستند انگشت شمار پایگاههای خبری که علی رغم مستقل بودن “همانند تابناک” به دلیل انتشار اخبار مورد علاقه مردم و نه فقط پوشش عملکرد و دیدگاههای مجموعه های بالا دست خود مورد علاقه و بازدید فراوان مردم بوده و از محل تبلیغات، مختصر درآمدی هم دارند اما صرفاً در یک محدوده کوچک مشغول فعالیتند.

اما آیا میتوان انتظار داشت که سایتهای خبری محلی که صرفاً با هزینه های شخصی و در یک محدوده کوچک محلی مشغول به فعالیتند همانند این سایتها برای دریافت مجوزهای خود از همان مسیر فیلتر شوند؟ و آیا میتوان انتظار داشت به دلیل اینکه این رسانه ها محلی برای پرداخت هزینه به خبرنگاران و عوامل گرداننده خود ندارند “غیر مجاز و غیر رسمی” تلقی شوند؟


پاسخ به دلایلی که در ادامه بدان خواهیم پرداخت منفی است، اما چرا باید این پایگاههای خبری محلی برای گروهی از دست اندرکاران گرداننده سایتهای ملی در استان خطر تلقی شود؟ که جواب قططعاً ناتوانی این افراد در حوزه کاری خود و منزوی ماندن در جایگاه خبری استان و تلاش برای بقا خود و جلوگیری از تغییر و جابجایی بخاطر عملکرد ضعیف ایشان است.

حقیقت اینست که سالهاست بخاطر ساماندهی فضای مجازی و قانونی کردن فعالیت سایتهای خبری که به تعداد زیاد در سطح کشور فعال شده اند تلاش میشود اما هیچگاه به دلیل مشکلات فراوانی که بر سر راه آن وجود دارد این کار میسر نشده است.

اول اینکه تفکیک بین سایتهای خبری و سایتهای غیر خبری و حتی وبلاگهای خبری دشوار است و امکان سامندهی همه آنها به دلیل عدم علاقه صاحبان آنها برای ثبت سایتها وجود ندارد و حتی اگر اجباری برای ثبت یک سایت وجود داشته باشد، شخص میتواند با ثبت یک دامنه COM. و استفاده از یک هاست خارجی بدون شناسایی در فضای سایبری مشغول به فعالیت باشد.

دوم اینکه بعد از ثبت این سایتها درخواستهایی مبنی بر حمایت نهادهای دولتی نظیر وزارت ارشاد برای تامین مالی و بررسی وضعیت خبرنگاران و بیمه آنها و مسائلی از این دست پیش می آید که در اینجا و با وضعیت بودجه این نهاد اگر وزارت ارشاد هزینه فرمهای تدارک دیده شده برای سایتها را هم از خودشان نگیرد هنر کرده و بعید است با این شرایط رغبتی برای ثبت سایتها برای گردانندگان آن به وجود بیاید.

از سالهای گذشته سامانه ای در وزارت ارشاد به نام سامانه ساماندهی سایتهای اینترنتی به آدرس samandehi.ir به وجود آمد که سایتها میتوانستند وضعیت خود را در این سامانه به ثبت برسانند اما هیچگاه اجباری برای آن صورت نگرفت و حتی اختیاری بودن آن در همین پایگاه نیز ذکر شده بود.


بعدها نیز فرآیندی توسط وزارت ارشاد و از طریق سایت رسانه به آدرس rasaneh-gov.ir ایجاد شده که به ثبت سایتهای خبری میپردازد و حتی در اینجا نیز قانون محکمی برای الزام پایگاههای خبری وجود ندارد و حتی با این الزام مشخص نیست اگر شخصی نخواهد از این روش پیروی نماید چه برحوردی با وی یا سایت تحت مدیریت ایشان صورت خواهد پذیرفت؟

چون بنا بر قوانین جاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت ارشاد و پلیس فتا حق ندارند راساً نسبت به فیلتر سایتهای مختلف بنا بر قوانین حاکم بر ثبت دامنه های com. و ir. و … اقدام نمایند و با مجوز کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه صرفاً امکان فیلتر سایتهای ضد اخلاقی و ضد دینی و کلاهبرداری وجود دارد و برای سایر موضوعات این اقدام نیازمند بررسی بوده و بخصوص در مورد سایتهایی که در ستاد ساماندهی به ثبت رسیده اند مستلزم اخطار کتبی و در صورت عدم رعایت اخطار که آنهم فقط شامل محتویات ضد اخلاقی، دینی و کلاهبرداری و مصادیق اینچنینی میباشد اقدام نمایند و فلتر شدن سایت به دلایلی نظیر انتشار اخبار محلی یا انتقاد و از این دست امکان پذیر نبوده و این موضوع مستلزم شکایت رسمی از این وبسایتهاست.

اما آیا امکان شکایت از یک وبسایت خبری به دلیل انتقاد وجود دارد؟ جواب مشخص است “خیر” چون بنابر اصل آزادی مطبوعات و آزادی بیان و مطابق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران این شیوه مورد توجه خاص بوده و جهت جلوگیری از خطای مسئولین و تخلف مدیران و اصلاح عملکرد آنان مورد توجه نیز قرار گرفته  حتی بر انجام و انتشار این اخبار انتقادی در جاهای مختلف تاکید شده به طوری که هیچ سازمان یا نهاد دولتی حق شکایت از خبرنگاران یا رسانه های خبری را ندارد و بنابر این موضوع حتی در دولت دهم که همواره انتقادات بسیار جدی نسبت به آن در برخی رسانه ها مطرح بود تاکید شد و آقای احمدی نژاد، رئیس جمهور وقت نیز طی مصاحبه ای اعلام کردند: هر دستگاهی دولتی که از طرف دولت از خبرنگاری شکایت کرده است، باید شکایت خود را پس بگیرد و ادامه دادند طبق قانون اگر کسی صرفاً به امام، رهبری و رئیس جمهور اهانت کند باید مدعی‌العموم به طور مستقل وارد شود و نیاز به شکایت شخص دیگری هم نیست که البته در مورد خود ما هم چنین اتفاقی نیفتاده است چرا که ما باور کرده‌ایم که نوکر مردم هستیم و باید پاسخگوی آنها باشیم و نباید عده‌ای برای خود مصونیت قائل شوند و حلقه ایجاد کنند تا کسی نتواند از آنها انتقاد کند.

با اینحال این موضوع در دولت یازدهم نهادینه شد و آقای روحانی دستوری مبنی بر ممنوعیت شکایت نهادهای دولتی از خبرنگاران و باز پس گیری شکایایات مطرح شده علیه خبرنگاران و رسانه های خبری ابلاغ کردند که تخطی از آن خود تخلف محسوب میشود.

پس آنچه مشخص است انتقاد جایگاه مشخصی در قانون داشته و فقط توهین و اهانت قابل پیگیریست و در مواردی هم که در جایی توهین، اهانت و یا انتشار مسائل شخصی افراد مطرح باشد خود شخص باید شکایت کند و این موضوع قابل شکایت توسط یک نهاد دولتی نیست.

اما در مورد شکایت از رسانه های خبری و خبرنگاران هم اگر محلی برای شکایت باشد، شکایت صرفاً باید در دادگاه مطبوعات مطرح شده و به دلیل متمرکز بودن این دادگاه بیشتر موارد به شکل بدوی رسیدگی شده و در صورتی که ادله کافی یا مناسب نباشد در همان ابتدا رد میشود و اگر در مورد شکایتی نیاز به برگزاری دادگاه تشخیص داده شود، شکایت صرفاً در دادگاه مطبوعات و در حضور هیئت منصفه رسیدگی خواهد شد و مراجع دیگر صلاحیت رسیدگی به این پرونده ها را ندارند.

که این موضوعات همگی نشان دهنده جایگاه انتقاد از عملکردها و آزادی مطبوعات و بیان در ایران است و یک شخص یا گروه نمیتواند به راحتی در آن دخل و تصرف ایجاد کرده و بخاطر مسایل شخصی و یا حتی سازمانی خللی در آن ایجاد نماید.

گذشته از همه اینها بدلایل زیادی این امکان وجود دارد که شخصی حتی با ارائه مدارک دیگران وبسایتی را به راه انداخته (هرچند امکان ناشناس ماندن در این فضا نیز وجود دارد) و بخواهد برای شخص دیگری ایجاد مشکل نماید، پس صدور رای برای چنین وضعیتی که حتی ادله محکمی برای اثبات آن (به دلیل غیر حضوری بودن طی تمامی مراحل ثبت) وجود ندارد جایز نیست.

از طرفی هم هیچ قانونی هم برای ثبت وبلاگهای خبری و مواردی از این دست وجود ندارد و امکان تفکیک یک وبسایت یا وبلاگ خبری به راحتی وجود ندارد و صرفاً استفاده از پسوند هایی نظیر …blog نشان دهنده وبلاگ بودن یک سایت نیست و وبلاگها امکان ارائه روی دامنه های مستقل و حتی استفاده از سیستمهای مدیریت محتوا نظیر وردپرس و جوملا و … نیز که به ایجاد یک وبلاگ روی دامنه مستقل کمک میکنند را دارا هستند و امکان تفکیک درستی روی وبلاگ یا وبسایت وجود ندارد کما اینکه تقریباً ۹۰ درصد سایتهای محلی از همین سرویسها برای راهبری وبسایت خود استفاده مینمایند.

بخاطر این مشکلات و بسیاری مشکلات دیگر از این دست امروز چیزی به عنوان “خلاء قانونی” در مورد قانون جرائم رایانه ای وجود دارد و بیشتر به مسائل مربوط به کلاهبرداری اینترنتی و اخلاق و عفت عمومی و حریم شخصی افراد در آن پرداخته شده است.

گذشته از اینها با توجه به مدارک خواسته شده نظیر سوابق فعالیت مطبوعاتی، مدرک کارشناسی، مدرک معتبر و … که برای ثبت این سایتها نیاز است هنوز به درستی مشخص نیست تکلف کسانی که فاقد این مدارک هستند ولی دارای سایت خبری نیز میباشند چیست و تقریباً ۸۰ درصد سایتهای فعال یک یا دومورد از این شرایط را ندارند و بنابرآن به نظر میرسد ضوابط وزارت ارشاد نسبت به این موضوع در حال بازنگریست تا بتواند آنها را هم نسبت به قانونمند شدن فعالیت خود مجاب نماید.

با اینحال وزارت ارشاد تا کنون راه مناسبی برای متقاعد کردن وبسایتها برای ثبت قانونی پیدا نکرده و با استفاده از المانهایی نظیر استفاده از برخی خدمات “که هنوز خدمت قابل توجهی در آن دیده نشده” سایتها را تشویق به ثبت مینماید و شاید تنها دلیلی که اندک رغبتی برای سایتهای خبری ایجاد مینماید دریافت یک نشان یا مجوز برای شرکت در مجامع رسمی به عنوان خبرنگار به همراه کارت خبرنگاری باشد و نه چیز دیگر.


جالب است که بدانید برای دریافت همین مجوز نیز نیاز به حداقل یک سال فعایت خبری است وحتی عمر پایگاه رسانه نیز بیشتر از این تاریخ نبوده و هم اکنون نیز بررسی وضعیت سایتهای ثبت شده یا اقدام کرده در این سامانه‌ها از طریق پایگاهhttp://rasaneh-gov.ir/ و http://samandehi.ir/ جهت استعلام فراهم است که بیشتر سایتهای خبری محلی در این سامانه ها ثبت شده اند و نمیتوان عنوان غیر مجاز را برای آنها بکار برد.

  برچسب ها
  آخرین اخبار
  نظرات
نام :
ایمیل :
نظر :
کد امنیتی :

  آخرین اخبار