کد مطلب : 417   گروه : هنری   تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۱۰/۲۰   بازدید ها : 883
فیلم محمد رسول‌الله؛ نمونه‌اي براي جذب سرمايه كشورهاي اسلامي

63 ميليارد تومان هزينه براي به تصوير كشيدن كودكي پيامبر


فیلم محمد رسول‌الله؛ نمونه‌اي براي جذب سرمايه كشورهاي اسلامي

رئیس سازمان سینمایی در حاشیه بازدید از لوکیشن فیلم «محمد(ص)» از اولین اکران «محمد(ص)» در افتتاحیه سی‌وسومین جشنواره فیلم فجر خبر داد.

پروژه سينمايي محمد رسول‌الله از سال ۱۳۸۶ كليد خورد و تا سال قبل مراحل پس از توليد آن ادامه داشت. اين فيلم سينمايي كه هيچ نشست خبري و اطلاعات كاملي از آن وجود نداشت، سرانجام طي بازديد و نشستي مطبوعاتي با حضور رئيس سازمان سينمايي و برخي از عوامل فيلم از جمله مجيد مجيدي معرفي شد.
از همان ابتداي ساخت لوكيشن‌هاي فيلم حاشيه‌هاي بسياري مبني بر بالا بودن هزينه‌هاي توليد نماهاي مكه و مدينه در اندازه‌هاي واقعي وجود داشت و در اين نشست مطبوعاتي صادقيان، رئيس هيات‌مديره شركت نورتابان با ارائه گزارشي از روند ساخت و سازهاي لوكيشن فيلم و تجهيزاتي كه براي توليد اين كار خريداري شده، گفت: ابتدا قصد داشتيم دكور پروژه «محمد (ص)» را در سوريه يا مراكش بسازيم، اما با اين هدف كه يك دارايي به كشور خودمان افزوده شود تا امكاني براي توليد فيلم‌های تاريخي و مذهبي باشد، شهرك پيامبر اعظم را در اتوبان تهران -قم بنا كرديم. اين شهرك يك مجموعه ۲۲۰ هكتاري در جوار روستاي الهيار است كه ساخت و‌ساز آن در مدت يك‌سال به نتيجه رسيد. كل شهر مكه ۶۵ هكتار است كه ۱۱ هكتار آن به اشغال شهرك درآمده و ۴۵ هزار مترمربع در آن ساخت و‌ساز صورت گرفته است.
او هزينه‌ها را چنين بيان كرد: هزينه ساخت شهر مكه ۱۴۱ميليارد ريال، شهر مدينه با ۱۹ هكتار ۴۲ ميليارد ريال و ساخت و‌ساز ساختمان اداري ۲/۱۲ميليارد بوده است. ۳ ميليارد ريال هزينه فيلمنامه، ۶ ميليارد ريال هزينه مطالعات اجرايي، ۱۵۲ ميليارد ریال هزينه پيش‌توليد، ۳۱۰ ميليارد ريال هزينه توليد و ۱۵۱ ميليارد ريال هزينه پس از توليد فيلم محمد (ص) شده است. در مجموع براي ساخت اين فيلم ۳/۶۲۳ ميليارد ريال هزينه شده است.
محمدمهدي حيدريان؛ تهيه‌كننده اين فيلم سينمايي هم به ارائه توضيحاتي درباره اين شهرك و ساخت لوكيشن‌هاي فيلم سينمايي محمد (ص) پرداخت و گفت: اين شهرك نه‌تنها قابل مقايسه با هر چيز مشابه ديگري در ايران نيست، بلكه ما اساسا بر اساس طرح اوليه ساخت يك شهرك سينمايي، اينجا را نساختيم. بلكه براي ساخت دكور يك فيلم استفاده شد؛ بنابراين نگاه طراحي اينجا يك شهرك سينمايي نبود. در تمام شهرك اثري از لوله‌كشي و سيم‌كشي و تاسيسات نمي‌بيند اما در عين حال ما اينجا را براي يك كار بلندمدت در سينما ساختيم؛ به فاصله اندكي دسترسي به منابع نوررساني در نيروگاه داريد تا چند پروژه به صورت همزمان دسترسي به برق پیدا كنند. كل اين فضا قابليت دسترسي به فضاي مجازي دارد.
وي درباره عدم جذب سرمايه از كشورهاي اسلامي براي ساخت اين فيلم توضيح داد: دوست نداشتيم درگير برخوردهاي سليقه‌اي شويم لذا تصميم گرفتيم كه فيلم محمد رسول‌الله را با بودجه بنياد بسازيم و پس از آن براي فيلم‌هاي بعدي از سرمايه‌گذاران كشورهاي اسلامي استفاده كنيم. اين فيلم مي‌تواند نمونه كار از سوي كشور ايران براي جذب سرمايه كشورهاي اسلامي باشد.
در اين نشست مجيد مجيدي كه از صداي بد سالن گله داشت، درباره اینکه چرا از بازيگران هاليوودي و جهاني براي حضور در فيلم استفاده نشده است گفت: ما در حوزه بازيگري توانمندي‎هاي بسيار زيادي داريم و من شهادت مي‎دهم كه بازيگراني كه در اين فيلم بازي كرده‎اند واقعا در قد و قوار بازيگران مطرح هاليوودي خواهند درخشيد. ما خيلي اوقات اسير اسم و عنوان مي‎شويم.
من خودم معتقدم كه در پروژه «الرساله» آنتوني كوئين واقعا خوب بازي كرده است، اما جالب است كه بدانيد كه آنتوني كوئين بيشتر در جهان اسلام و حتي بيشتر در ايران خوش درخشيده است و اين هم شايد به دليل نقش نوستالژيك او باشد. از اين منظر اين بازي او در دنياي غرب نه تنها جلوه‌گر نبود بلكه مورد اعتراضاتي هم واقع شد و حتي تعبير كمدي هم درباره بازي او شنيده شده است. بنابراين معتقدم كه ما در حوزه بازيگري درست فكر كرديم و جلو رفتيم. من معتقدم كه ظرفيت بازيگري در ايران به‌شدت قوي است و فقط زمينه‎اي براي بروز آن وجود نداشته است.
مجيدي در ادامه گفت: ما سعي كرديم قرائتي را تصوير كنيم كه وحدت آميز در جهان اسلام باشد و به همين دليل سراغ كودكي ايشان رفتيم و پاسخ داديم كه چرا بايد اسلام و دين جديدي بيايد. اين رويكرد هم قرائت صحيحي براي جهان عرب به وجود مي‌آورد و هم براي جهان اسلام وحدت‌آفرين خواهد بود.
مجيدي با بيان اين توضيح كه نگراني درباره اين فيلم به‌شدت محترم و پسنديده و مورد استقبال است، ادامه داد: دوست دارم اين حساسيت در همه زمينه‌ها باشد و هر زماني كه به ساحت ايشان بي‌حرمتي مي‎شود، تنها عكس‌العمل نشان ندهيم چرا كه كافي نيست. نبايد در برابر هجمه دشمنان عليه پيامبر اسلام (ص) ما به واكنش مسلمانان و نهايتا پرچم آتش زدن‌هاي مرسوم در دنيا كه در جاي خود قابل تقدير است، بسنده كنيم چرا كه كافي نيست و دشمن به دنبال اين است كه از احساسات مسلمانان به نفع خود بهره ببرد و ريختن در برابر آنان به خيابان‌ها كافي نيست. امروز بايد با زبان هنر و به‌ويژه هنر سينما پاسخ آنها را بدهيم./سمانه فراهاني


  برچسب ها
  آخرین اخبار
  نظرات
نام :
ایمیل :
نظر :
کد امنیتی :

  آخرین اخبار