کد مطلب : 360   گروه : هنری   تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۳۰   بازدید ها : 1401
درباره فیلم سینمایی محمد رسول الله

بمناسبت رحلت پيامبر اكرم (ص)


درباره فیلم سینمایی محمد رسول الله

رساله(پیام) یا محمد رسول‌الله (۱۹۷۶) فیلمی سینمایی به کارگردانی مصطفی عقاد است.

رساله(پیام) یا محمد رسول‌الله (محصول 1976ميلادي/مصادف با 1354 شمسي) فیلمی سینمایی به کارگردانی مصطفی عقاد است که داستان زندگی پیامبر اسلام، محمد بن عبدالله، را از چهل سالگی تا وفات و در واقع داستان دوران صدر اسلام را به تصویر می‌کشد. بازیگران این فیلم از جمله آنتونی کوئین و ایرنه پاپاس از بازیگران مطرح هالیوودی زمان خود بودند.

فیلم نگاهی کاملاً مثبت به اسلام دارد و به تایید انجمن اسلامی عربستان، دانشگاه اسلامی الازهر، انجمن شیعیان لبنان و دیگر مراجع شیعه و سنی رسیده‌است.

با این که موضوع اصلی فیلم زندگی پیامبر مکرم اسلام است، سازندگان فیلم بخاطر «احترام به باورهای مسلمانان» پیامبر اکرم (ص) و همچنين حضرت علی (ع) را در فیلم نشان نداده‌اند. در مورد پیامبر (ص) بازیگران به جای ایشان با دوربین صحبت می‌کنند و در مورد حضرت علی (ع) نیز در تنها سکانسی که او حضور دارد تنها شمشیر ذوالفقار وی نشان داده می‌شود. در واقع شخصیت اصلی این فیلم حمزه بن عبدالمطلب، عموی پیامبر (ص) است.

از وقایع تاریخی مهمی که در این فیلم تصویر شده‌اند می‌توان به: بعثت پیامبر، قتل سمیه، اسلام آوردن و شکنجهٔ بلال حبشی، جنگ بدر، جنگ احد، هجرت مسلمانان از مکه به مدینه، فتح مکه و... اشاره کرد.

از شخصیت‌های تاریخی مهمی که در این فیلم تصویر شده‌اند می‌توان به: حمزه بن عبدالمطلب، زید پسر حارثه، هند، ابوسفیان، سهیل بن عمرو، وحشی پسر حرب، ابوطالب، ابولهب، ابوجهل، سمیه، بلال حبشی، هراکلیوس (پادشاه وقت روم)، نجاشی (پادشاه وقت حبشه)، خسروپرویز (پادشاه وقت ایران) و... اشاره کرد.

موسیقی این فیلم را موریس ژار آهنگساز بنام نوشته و در اجرا رهبری کرده است .

اثری فراموش نشدنی از آهنگساز فقید فرانسوی موریس ژار.او به عنوان یکی از آهنگسازان مشهور هالیوود شناخته می شود.وی پدر ژان میشل ژار آهنگساز معروف سبک الکترونیک است.وی در سال ۲۰۰۶ و در پنجاهمین سال فعالیت خود کنسرتی را با پسر خود ژان میشل ژار در شهر مادری خود لیون فرانسه بر گزار کرد و در آن مشهورترین آهنگ های خود را نواخت.ژار در ۲۹ مارس سال ۲۰۰۹ بر اثر بیماری سرطان در لس آنجلس درگذشت.

  برچسب ها
  آخرین اخبار
  نظرات
نام :
ایمیل :
نظر :
کد امنیتی :

  آخرین اخبار