کد مطلب : 300   گروه : گفتگو   تاریخ انتشار : ۱۳۹۳/۰۹/۱۷   بازدید ها : 946

محمد حبیبی از جمله هنرمندانی است که خیلی چیزها را به خاطر عشق به هنر از دست داد ولی از پا ننشست و سرانجام محبوب قلبهای مردمی شد که نامشان با محرومیت عجین شده و برنامه های او تنها خوشی آنهاست .


گفتگوی مفصلی با محمدحبيبي،بازیگر ، نویسنده ، کارگردان و مجری محبوب انجام داده ایم که خواندن آن خالی از لطف نیست . با ما همراه باشید :

مردم می خواهند شما را بیشتر بشناسند؟
محمد حبیبی هستم متولد ۲  فروردین ماه سال ۱۳۵۸  در کشور کویت ، متأهل و دارای یک فرزند دختر به نام آلاء هستم و سه چهار روز پیش هم در هفته مادر یک هدیه خوب به اسم « حسین » از خدا هدیه گرفتیم . دانشجوی مقطع کارشناسی رشته حقوق دانشگاه پیام نور شادگان می باشم ، اولین فعالیت هنری من در سال ۷۰ با بازیگری در نمایشنامه « مغامرات خمیس و جمعه » بود . روز به روز هیجان وعطشم نسبت به هنر بیشتر می شد تا اینکه به نویسندگی و کارگردانی روی آوردم . بعد از آن علاقه شدیدی به مجری گری پیدا کردم که با سعی و تلاش و عشق و علاقه توانستم وارد فضای هنری و جذاب مجری گری شوم . بازیگری در نمایشنامه های زیادی را چه در جشنواره ها و چه اجرای عموم تجربه کرده ام و در سال ۲۰۰۷ میلادی در سریال کمدی کویتی ( مذکرات اموّنه ) با حضور بازیگران مطرحی همچون هیا شعیبی بازیگر کویتی و سعاد علی بازیگر بحرینی و لطیفه المجرن بازیگر بحرینی بازیگری کردم . به موسیقی آرام و بدون متن مثل باران عشق علاقه دارم ، آرامش را خیلی دوست دارم . به کارگردانی کارهای مذهبی مثل تعزیه عشق می ورزم . آرزو دارم روزی یک نقش اصلی در فیلم اکش بازی کنم .

به نظر شما یک مجری خوب باید چه فاکتورهایی داشته باشد؟ و اعتبار مجری گری شما چگونه مشخص می شود؟
کار مجری گری با عرصه های دیگر فرق می کند یک مجری باید بداند مردم از چه چیزهایی خوشحال می شوند و از چه چیزهایی ناراحت، احساس و باورها و فرهنگ ها ی مردم را بداند و اعتماد به نفس و اطلاعات عمومی خوبی داشته باشد ، اعتبار مجری گری من را مردم مشخص می کنند . این یک حقیقت است حتی دستمزد من را مردم مشخص می کنند . پس مشتری اول و آخر من مردم هستند .

هنر در یک جمله ؟
هنر یعنی به کار بردن آگاهانه تکنیک برای انتقال یک یا چند مورد از عناصر زیبایی ، احساس یا معنا .

چگونه سمت مجریگری کشیده شدید و آیا مجریگری هنر است ؟
از اوایل به علاقه شدیدی داشتم که حرفه هنری مجری گری را دنبال کنم هر چند که با مشکلات در حین اجرا روبرو شدم که بحمدالله تا حدودی توانستم این راه هنری را دنبال کنم . شکی وجود ندارد که مجری گری هنر است ، هنری مملوءِ از عواطف و احساس است .

هنرمندان زیادی در تمامی عرصه ها فعالیت می کنند ولی انگشت شماری از آنها محبوب مردم می شوند به نظر شما چرا محمد حبیبی از جمله آن هنرمندان انگشت شمار است ؟
من از شما تشکر میکنم که چنین نظری دارید . این نظر لطف شما و عزیزان است . من معتقدم اولین چیزی که هر هنرمندی بویژه مجری باید بداند این است که در کاری خلوص نیت داشته باشد این مسئله خیلی مهمی است ، اگر درون آدمی درست و قابل قبول باشد ظاهر هم آرام و مورد قبول قرار می گیرد آن وقت محبوبیت به وجود می آید و مسئله مهم تر برخورد و رفتار با مردم است . امام علی ( ع ) می فرمایند : با مردم آنگونه معاشرت کنید ، که اگر مُردید بر شما اشک ریزند و اگر زنده ماندید با اشتیاق به سوی شما آیند .

شما در شهری بزرگ شدید و به شهرت رسیدید که برای رسیدن به این نقطه باید با سنگ اندازیهای بی شماری روبرو و بر آنها فائق آمده باشید . دلیل این تضادها چیست ؟
سؤال خیلی خوبی پرسیدید ، متأسفانه در شهر محروم من اگر کسی موفق بود و یا به شهرت رسیده به جای اینکه دست یاری و همکاری را به سوی وی دراز کنند سنگ اندازی می کنند و آن را حسابی می کوبند تا آن ها به همان رتبه برسند و این یک نوع مرض روحی و روانی است ولی با این همه هیچ وقت نا امید و مأیوس نشدم . اتفاقاً خودم را در عرصه هنر و مجری گری قوی تر کردم و بر تمام سنگ اندازی ها و زیرآب زنی ها فائق آمدم .

از سال ۱۳۸۰ به بعد هیچگاه انجمن نمایش قوی نداشتیم چرا بین هنرمندان این همه فاصله افتاده است ؟
انجمن نمایش و یا واحد هنرهای نمایشی شهر را خود هنرمندان تقویت می کنند وقتی که حلقه گمشده تئاتر پیدا نباشد ( اتحاد )  مسلم است فاصله بین هنرمندان می افتد . عوامل زیادی هم باعث شده انجمن و یا واحد نمایشی و هنری قوی نداشته باشیم از جمله اختلاف بین هنرمندان و مهم تر از آن عدم حمایت مادی و معنوی است .

بعد از رفتن سلیمانی ثبات مدیریتی خاصی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نداشته ایم تغییر متوالی مدیریت چه تاثیری بر هنر شهر گذاشته است ؟
به نظر من و نظر بسیاری از هنرمندان تغییر متوالی مسئول تأثیر منفی بر فرهنگ و هنر شهر می گذارد ، مسئولی را به عنوان ریاست ارشاد معرفی می کنند تا هنرمندان با اخلاق ، سلایق ، رفتار و بعد هنری ایشان آشنا و خو بگیرند مراسم تودیع برگزار کردند و هنرمندان بین معارفه و تودیع مسئول ماندند ، بعضی وقت ها تغییر مسئول به ضرر شهر می باشد چه در عرصه فرهنگ و هنر و چه غیر از آن . البته اخیرا با آمدن چهره ی وجیه و مقبولی همچون سعید جنامی تا حدود زیادی هنرمندانی که زمانی چشم دیدن همدیگر را نداشته اند بصورت مشترک کار می کنند که اتفاق نادر و بسیار خوشایندی است که بی شک مدیون حضور آقای جنامی است .

تزریق نیروی جوان بر پیکره ی پیر تئاتر را چگونه ارزیابی می کنید ؟
جوانان عزیز و( نیرو های جوان ) خوش فکر هر وقت وارد عرصه ای شدند گل کاشتند و هم آن عرصه و هم خود جوانان به درجات بالایی رسیدند و حتماً حضور جوانان در عرصه هنر و نمایش تأثیر مثبت و بسزائی دارد . نیروی جوان و افکار وسیع و خوش سلیقگی جوان و انرژی آنان در عرصه نمایش بسیار مؤثر است ، می توانم به « علی دریس » ، « مهدی خنفری » و « ماجد رستمی » اشاره کنم .

نگاه ابزاری به هنرمند چه ضربه ای می تواند بر فرهنگ و هنر یک شهر بزند ؟
وای از نگاه ابزاری به هنرمند که باعث شده هنرمندان بیشتر شهرستان ها بویژه شهر های کوچک متلاشی شوند. متأسفانه در شادگان بیشتر نگاه ها به سوی هنرمند ابزاری است البته منظورم مسئولان محترم هست ، که این کار باعث شده ضربه غیر قابل برگشتی را به فرهنگ و هنر شهر وارد کند .

زوج های بمب خنده در برهه های مختلف شادگان ؛ جهانگیر حامدی و اشکبوس جلیل / محمد حبیبی و علی حمیدی / سیدفاخر موسوی و مسعود آلبوجنام / فهد البوعلی و محمد خنافره ، چگونه شکل گرفتند و چرا بازیگری را کنار گذاشته اید ؟
اینها یا از طریق دوستی و رفاقت و یا از طریق مشارکت در برنامه های هنری و یا به صورت تصادفی خلق شدند که توانستند زوج های خوب و موفقی در عرصه هنر نمایش بویژه سبک کمدی بشوند . من بازیگری را کنار نگذاشتم و نمی گذارم چون بازیگری و مجری گری عشق من است و تا جایی که می توانم در بازیگری با نقش های مختلف ظاهر  شوم .

جُنگ شادی ( عید نوروز و فطر ) و نقش و جایگاه آن ؟
سعی کردیم که در این اعیاد با ایجاد فضایی شاد و فرح بخش بین مردم عزیز شادگان و همچنین برای پر کردن خلاء برنامه های هنری شاد در شهر جنگ شادی برگزار کنیم و با توجه به اجرای چندین جنگ در مناسبت های مختلف به این نتیجه رسیدیم که جنگ شادی جایگاه خاصی در بین مردم شادگان دارد زیرا از آن استقبال بی نظیری می شود و این نشان می دهد که مردم شادگان با ذوق و هنر دوست هستند . جُنگ شادی ما شاید تنها مراسمی باشد که خانواده های شادگانی اعتماد می کنند و برای مشارکت در مسابقات مختلف به روی سِن می روند و حضور گسترده و خوشحال کننده ای دارند .

در بازیگری از بازی کدام هنرمند خوشتان می آید ؟
هنرمند فقید و عزیز مرحوم جمال مهنی زاده ( ره )

آیا در مجریگری الگوی خاصی دارید یا سعی کردید متفاوت کار کنید ؟ آیا مجریگری ترجمانِ احساسِ شماست ؟
الگوی خاصی ندارم و سعی کردم و دوست دارم متفاوت باشم ولی از اجرای بعضی از نامداران مجری گری تا حدودی استفاده می کنم ، بهترین لحظات زندگی را با مجری گری می گذرانم مجری گری ترجمان احساس و عواطف یک مجری است .

تسلط بر دو زبان فارسی و عربی چه کمکی به شما می کند ؟
به آن صورتی که شما تصور می کنید هم مسلط نیستم ولی خدا را شکر در هر برنامه چه با زبان عربی و چه زبان فارسی که اجرا کردم توانستم خیلی خوب اجرا کنم . بعضی وقتها به اجرای یک برنامه دعوت می شوم و همان جا به من می گویند که با زبان فارسی یا عربی مجری گری کن که این مسئله در اجرای برنامه ها به من کمک کرده است .

مشکلات اصلی هنرمندان شادگان کدامند ؟
عدم حمایت مادی و معنوی ، عدم تقدیر ، نبود کلاس های آموزشی توسط اساتید حرفه ای و عدم آشنایی با تئاتر نو .  متأسفانه بعضی هنرمندان خودشان مشکل دارند ولی به نظر من با توجه به شرایط سخت زندگی و معیشت و نبود کار ثابت با درآمد ثابت باعث شده که هنرمندان بیشتر به فکر معیشت خودشان باشند تا هنر.

از چه چیزی دلتان می گیرد ؟
( آهی می کشد ) معذرت می خواهم ؛ از آدم نامرد ، از دروغ ، دو رویی ، زیر آب زنی ، بخصوص اگر کسی می خواهد منو بپیچونه متنفرم و اعصابم خرد می شود .

نقش و جایگاه دختران هنرمند شادگان ؟
با توجه به تعصبات و آداب و رسوم وسنت حاکم بر شهر دختران هنرمند بویژه در عرضه نمایش جایگاه و نقشی ندارند خیلی از دختران با اجرای یک برنامه رفتند و دیگر پیدایشان نشد و بعضی ها ماندند که جا دارد تشکر کنیم از خانواده هایشان ، چه آنهایی که رفتند و چه آنهایی که ماندند و اجازه دادند دختران عفیفشان هنر نمایی کنند اگر بخواهم اسم بیاورم از کسی اسم می آورم که برای هنر شهر بسیار زحمت کشیده و درِ ورودی مشارکت دختران هنرمند در عرصه نمایش بوده و مقامهای هنری زیادی کسب کرده و آن هم کسی نیست جز خانم فاطمه حامدی که از همگان برای شفای ایشان التماس دعا دارم .

جایگاه عشق در هنر ؟
عشق در همه چیز جایگاه و نقش دارد . در هنر تا عشق نباشد همه کارها بی روح و بی معنی خواهد بود و عشق رمز و راز هنرمندی است .

چرا از هنر و هنرمند حمایت نمی شود ؟
حمایت هنرمند کجا معنا می شود؟ حمایت را باید در کجا حس کرد؟ در مادی یا معنوی ؟ در تقدیر و یا  بها و ارزش ها دادنها ؟  متأسفانه فضای هنر از دید مسئولین شهرمان به چشم نمی آید و کاری برایش انجام نمی شود، فقط دو تا از مسئولین را دیدم که به هنر و هنرمند ارزش قائلند و حمایت مادی و معنوی کردند که جا داره بی نهایت از آنها تشکر کنم ، می خواهم  به مسئولین بگویم : هنرمندان از شما هیچ توقعی ندارند ، فقط برای دلگرمی آنان که شده بیایید از کارهای هنری دیدن کنید تا هم برای شما مسئول محترم تنوعی ایجاد شده باشد ، ( هنرمندان ما با نبود حمایت و امکانات شمع تئاتر شادگان را روشن نگه داشتند ) .

چشم انداز تئاتر شادگان را چگونه می بینید ؟
اگر اوضاع تئاتر شادگان کماکان و بدون حمایت پیش برود چشم انداز خوبی نمی بینم، بدون هیچ تردیدی همه ما باید برای ارتقاء و زنده کردن و نگهداشتن تئاتر قدم های مؤثری برداریم ، چون تئاتر متعلق به همه است .

نقش مطبوعات در پیشبرد اهداف فرهنگ و هنر ؟
یکی از ارکان مهم و اساسی اطلاع رسانی فرهنگ و هنر جامعه ، مطبوعات هستند و نقش آن ها در ارتقای فرهنگ و هنر یک شهر بسیار مؤثر است . نقش بسیار مؤثر مطبوعات در معرفی رویدادهای فرهنگی و هنری و اخبار هنرمندان ، تقویم فرهنگی و هنری را نباید نادیده گرفت زیرا از زمان نشریه خط سبز واژه ها تا به امروز در هفته نامه التزام هیچ وقت حضور را از فرهنگ و هنر شهر بویژه هنرمندان جدا ندیدیم .

شما از جمله نویسندگان خوب متون هنری هستید بیشتر در چه قالبی می نویسید ؟
بیشتر نوشته های من در محور تئاتر- کمدی اجتماعی و یا مذهبی ( تعذیه ) بوده اند .

حرف ناگفته ؟
حرف های نا گفته زیادی هست ولی به قول شاعر وقتی گوش شنوا نیست حرف تازه ای نداریم ، به هر حال آرزوی توفیق و سربلندی و عاقبت به خیر برای تمام مردم خوب شادگان بویژه جوانان و هنرمندان عزیز را دارم . جا دارد از هفته نامه التزام  تنها صدای شادگان تشکر کنم و از این منبر استفاده کنم و موفقیت نمایش « ورده » در سیزدهمین جشنواره عربی سوسنگرد را به دوست خوبم آقای جاسم حروبی تبریک بگویم و بگویم کسب مقام برتر توسط عبدالله بحرانی ، تقی آلبوخنفر و استادعظیم عساکره افتخاری بزرگ و دستآوردی ارزشمند برای تئاتر شادگان است .

نکاتی در مورد همسر محمد حبیبی :
خانمش ( خانم عساکره نژاد ) از فامیل های دور اوست، خانه دار، دیپلم ادبیات فارسی، از طریق خانواده با او آشنا شدم . آشپزی او فوق العاده است .
دختر سه سال و شش ماه و انشالله آخر فروردین چشم براه حسین کوچولو هستیم .
از اینکه همسرش مورد توجه طرفداران از جمله خانم ها قرار دارد حساسیتی ندارد و در این زمینه تفاهم دارند .
دستپخت خانم عساکره نژاد فوق العاده خوب و خوشمزه است ./ التزام

  برچسب ها
  آخرین اخبار
  نظرات
نام :
ایمیل :
نظر :
کد امنیتی :

  آخرین اخبار